9 Answers
I spend about $70:00 a week. I make my own bread,in a breadmaker, and grow some of my own vegetables. I have four chickens and sell some of the eggs to pay for their food. I have planted about six dwarf fruit trees. From the internet, I bought an arrowroot plant. We can eat the leaves and the roots. The chickens also like to eat its leaves. I can have more plants by cutting the bulbs from the the bottom and planting them. The roots are a bulb from which we can eat raw or fry and boil it like a potato. I have many different exotic vegetables like this.
Also, I never ever buy packaged or tinned food of any kind.
Also, I never ever buy packaged or tinned food of any kind.
13 years ago. Rating: 2 | |
I need to spend about 175 a week... How ever I often times only have 50 left after elec and gasoline. On average we spend 400 a month.
Jenn
13 years ago. Rating: 2 | |
There are four of us... I buy alot of genaric brands. Meat and dairy and fresh veg are our most costly items... We have 3 dogs and two cats... (two kittens as well) They all eat puppy food.. That is just what they like. But I dont complain it saves me money.
Family of five,two adults and three growing greedy children,4-14 and a half years old,I spend $675-700 a month roughly.I live in the suburbs of southern Cali so no game or wild chickens...I wish.
eggplant
IluvJesus
13 years ago. Rating: 1 | |
I live in the suburbs too. That's why I put dwarf fruit trees in. In Australia, we are allowed to keep up to five chickens. We are not permitted to keep roosters. You don't need a large space to have what I have.
My dad tried sneaking a chicken in our backyard once,animal control rang our doorbell and told him to lose the chicken or else....he was so bummed,he was trying to relive his childhood,but no can do, and it was goodbye chicken.
Top contributors in Food & Drink category
Unanswered Questions
SV88
Answers: 0
Views: 4
Rating: 0
thietbiviet nhat
Answers: 0
Views: 4
Rating: 0
romandebeerracing
Answers: 0
Views: 8
Rating: 0
Nhà cái ABC8
Answers: 0
Views: 6
Rating: 0
8xbetee
Answers: 0
Views: 7
Rating: 0
Nhà cái ABC8
Answers: 0
Views: 11
Rating: 0
ok365domains
Answers: 0
Views: 6
Rating: 0
ok365domains
> More questions...
Answers: 0
Views: 6
Rating: 0
we haven't gotten so desperate that we have taken to eating soap.
our cat costs us $70.00 a month.