I have done and redone so many times and get the same answer
Can anyone give me an answer?
Dana needs 300 pickets for her colorful picket fence. She
wants equal amounts of each of her 4 selected colors. She
already has 32 red, 26 green, 9 yellow and no blue. How
many more of each color does Dana need to buy? If the
bulbs cost 25 cents and you get 20% off if you purchase 50
or more of the same color and 30% off if you purchase 60
or more of one color, how much does Dana need to spend?
Show your work.
Answer: She needs 75 blue, 66 yellow 49 green and 43
red. $51.20
This is my answer where did I go wrong
Red 75-32=43*.25=$10.75
Green 75-26=49*.25=$12.25
Yellow 75-9= $16.50*.30-$4.95=$11.85
Blue 75-0=75*.25=$18.75*30%=5.63-18.75=$13.12
TOTAL IS 10.75+12.25+11.85+13.12= $47.97
The paper worksheet says the answer is $51.27
1 Answer
Red 75-32=43*.25=$10.75
Green 75-26=49*.25=$12.25
Yellow 75-9= $16.50*.30-$4.95=$11.85
Blue 75-0=75*.25=$18.75*30%=5.63-18.75=$13.12
TOTAL IS 10.75+12.25+11.85+13.12= $47.97
The paper worksheet says the answer is $51.27
What is the difference between picket and bulb in the question?
The price given in the question is for bulb. Is it the same as the price for picket? If it is the same, see the answer below (note the working for the yellow). Also, can you make sure that you have typed the question correctly without any mistake.
Red 75-32=43*.25=$10.75
Green 75-26=49*.25=$12.25
Yellow 75-9=66*.25=$16.50*30%=$4.95 $16.50-$4.95=$11.55
Blue 75-0=75*.25=$18.75*30%=5.63 $18.75-$5.63=$13.12
TOTAL IS $10.75+$12.25+$11.55+$13.12=$47.67
13 years ago. Rating: 0 | |