close
    a 3 lb bag or oranges cost 2.99. How much do the oranges cost per pound? Is there a formula

    0  Views: 838 Answers: 1 Posted: 7 years ago

    1 Answer

    There sure is a formula.Divide $2.99 by 3.To the nearest cent it's a dollar per LB.



    Top contributors in Mathematics category

     
    ROMOS
    Answers: 313 / Questions: 0
    Karma: 13510
     
    Colleen
    Answers: 367 / Questions: 0
    Karma: 6890
     
    country bumpkin
    Answers: 96 / Questions: 0
    Karma: 6240
     
    Bob/PKB
    Answers: 220 / Questions: 2
    Karma: 5030
    > Top contributors chart

    Unanswered Questions

    445506
    questions
    716130
    answers
    633621
    users