close
    Bee company purchased and use 520 pounds of direct materials to produce a product with a 500 pound standard direct materials requirement. The standard materials price is $2.10 per pound. The actual materials price was $2.00 per pound. Prepare the journal entries to record (1) the purchase of the materials and (2) the material entering production

    0  Views: 1234 Answers: 1 Posted: 13 years ago
    Tags: accounting

    1 Answer

    Sounds like an accounting homework problem.  Good luck with that!  We can't help you.



    Top contributors in Uncategorized category

     
    ROMOS
    Answers: 18061 / Questions: 154
    Karma: 1102K
     
    Colleen
    Answers: 47269 / Questions: 115
    Karma: 953K
     
    country bumpkin
    Answers: 11322 / Questions: 160
    Karma: 838K
     
    Benthere
    Answers: 2392 / Questions: 30
    Karma: 760K
    > Top contributors chart

    Unanswered Questions

    what is 8day
    Answers: 0 Views: 9 Rating: 0
    randmtornadovape?
    Answers: 0 Views: 8 Rating: 0
    11BOLA SLOT
    Answers: 0 Views: 5 Rating: 0
    conga6789s
    Answers: 0 Views: 8 Rating: 0
    go8ycom
    Answers: 0 Views: 10 Rating: 0
    Tỷ Lệ Kèo Hôm Nay
    Answers: 0 Views: 16 Rating: 0
    https://herrikopter.com
    Answers: 0 Views: 5 Rating: 0
    vidco group
    Answers: 0 Views: 8 Rating: 0
    > More questions...
    502251
    questions
    745065
    answers
    840972
    users