close
    16 ozs make a pound. 1 oz of scent goes into each pound of wax and cost $1.75. What is the formula used to figure out the cost of scent an 18 oz or 20 oz candle?

    0  Views: 232 Answers: 2 Posted: 11 years ago

    2 Answers

    If a pound (16 oz) of scent costs $1.75, you divide the cost by the number of ounces.  $1.75/16 will give you the per ounce cost.  For an 18 oz. candle, multiply the per ounce cost by 18; for 20 oz. multiply by 20.  
    It looks like 1 ounce is about $0.11.  18 oz candle = $1.98     20 oz. candle = $2.20 

    3.50 and 7.00



    Top contributors in Uncategorized category

     
    ROMOS
    Answers: 18062 / Questions: 154
    Karma: 1101K
     
    Colleen
    Answers: 47271 / Questions: 115
    Karma: 953K
     
    country bumpkin
    Answers: 11323 / Questions: 160
    Karma: 838K
     
    Benthere
    Answers: 2393 / Questions: 30
    Karma: 760K
    > Top contributors chart

    Unanswered Questions

    massage centre in mysore
    Answers: 0 Views: 6 Rating: 0
    Monitor: output: memory card
    Answers: 0 Views: 8 Rating: 0
    > More questions...
    449673
    questions
    718592
    answers
    735859
    users