1 Answer
1 light year is the distance traveled by the light in 1 year through vacuum.
So, 1 light year = distance traveled by the light in 1 year
But, distance traveled = speed of light × time taken
= 3 × 10 raised to the power 8 × 1 year
But 1 year = 365 days = 365 × 24 hours = 365 × 24 × 60 minutes = 365 × 24 × 60 × 60 seconds
So, 1 light year = 3 × 10 raised to the power 8 × 365 × 24 × 60 × 60
i.e. 1 light year = 9.46 × 10 raised to the power 12 kilometer or 9.46 × 10 raised to the power 15 meter [Approximate value]
Now share the above information with your friends too.
| 14 years ago. Rating: 1 | |
Top contributors in Physics category
Unanswered Questions
sunwinynet
Answers: 0
Views: 8
Rating: 0
88aa1online
Answers: 0
Views: 8
Rating: 0
KÊNH NHÀ ĐẤT ĐÀ NẴNG
Answers: 0
Views: 11
Rating: 0
Keybet
Answers: 0
Views: 10
Rating: 0
royalreelscasinoaune
Answers: 0
Views: 11
Rating: 0
Soi Cầu 666 Vip – Dự Đoán Xổ Số 3 Miền 666 Chính Xác 100
Answers: 0
Views: 12
Rating: 0
Soi Cầu 666 Vip – Dự Đoán Xổ Số 3 Miền 666 Chính Xác 100
Answers: 0
Views: 10
Rating: 0
CH加密中心学院
> More questions...
Answers: 0
Views: 10
Rating: 0
hdc
zenius